Ринок землі - як буде працювати та де шукати підводні камені

У березні 2020 року Верховною Радою було прийнято рішення про відкриття ринку землі в Україні. До цього моменту питання земельної реформи довго таболісно обговорювалося. Відкриття ринку землі - це неоднозначне питання,  експерти знаходять в ньому багато підводних каменів. Як і кого торкнеться ця реформа? Давайте розбиратися.


Почнемо з того, що депутатам було так само важко прийняти рішення, як нам зараз важко в ньому розбиратися. Вони розглянули близько 1000 правок до законопроекту, тому фінальна його версія значно відрізняється від початкової. Що ж ми маємо в підсумку?

Кто может купить украинскую землю.

Коли ринок землі відкриється?

 Ринок землі починає працювати з 1 липня 2021 року.

Хто може купити землю в Україні?

 

Стати власниками землі можуть громадяни України та юридичні особи, що  були створені та зареєстровані в Україні. Умовою є відсутність іноземних учасників. Держава та територіальні громади також можуть купити землю в Україні.

Чи є переваги при покупці в орендарів землі?

Є. Якщо орендар землі працює на ній та має право користування не пізніше, ніж з 2010 року, він має можливість викупити землю без проведення земельних торгів. Ще бонуси - розстрочка до 10 років та ціна нормативної грошової оцінки ділянки. Уже після першого платежу, орендар може вважатися власником земельної ділянки.

Хто не може купити землю в Україні?

 

Не можуть заволодіти українською землею ті компанії, які знаходяться у власності іноземних держав або офшорів. Якщо бенефіціара компанії визначити неможливо - покупка землі йому теж не світить. У чорному списку знаходяться компанії, власниками яких є громадяни Росії, через те, що це країна агресор, і учасники терористичних організацій. Компанії, що потрапили під санкції в Україні, теж не мають право покупки української землі.


Банки можуть володіти землею лише в якості застави. Протягом двох років вони зобов'язані її продати.

А іноземці можуть купити нашу землю?

Ні. Це заборонено до проведення референдуму стосовно даного питання. Поки що, іноземна компанія або громадянин іншої країни не може володіти українською землею. Якщо ж ділянка землі виявиться у володінні особи, яка суперечить установкам закону, доведеться продати ділянку протягом року. Інакше - конфіскація.

Кто не может купить Украинскую землю

Можна купити землі стільки скільки заманеться?

Ні, є обмеження. До 1 січня 2024 року одна людина може мати не більше 100 га землі. Якщо цей ліміт перевищено, землю конфіскують та продадуть на торгах. Після 2024 року обмеження значно зменшиться - одна людина або одне підприємство зможуть купити до 10 000 га.

Як зміниться вартість землі?

Закон обіцяє нам, що до 2030 року ціна землі не буде нижчою її нормативної грошової оцінки.

Яку землю не вийде придбати?

Ділянки землі, які перебувають у державній або комунальній власності, продати не можна. Це також стосується ділянок землі, які знаходяться ближче 50 км від державного кордону України (крім морського кордону).


Землю на тимчасово окупованих територіях теж не можна ні купити, ні продати.


Де шукати підводні камені ринку землі?

Давайте будемо чесними, якби у цього закону не було каверз, його б не «обсмоктували» так довго. Експерти виділяють кілька можливих негативних наслідків відкриття ринку землі в Україні.

Наприклад, це схеми концентрації землі, які з'являться через можливість передачі орендарем своєї переваги з викупу землі комусь іншому. Тобто, орендарі будуть домовлятися зі спекулятивними інвесторами та стануть фактичними продавцями паїв.

По-друге, на рівні однієї області немає обмежень по концентрації землі в одних руках. Говорячи простими словами - в межах області одній людині можна скупити хоч всю землю, хоча раніше передбачалося обмеження в 35%. Вже зараз у багатьох областях один власник має більше, ніж 35%. В результаті - маємо ризик монополізації.


+38 (044) 29 80 800

Украина, г. Киев, ул. Мечникова 2

© 2020 Company Inc.

 Все права защищенны

Веб-сайт X-TRADE AGRO GROUP працює в тестовому режимі. Знайшли помилку? Напишіть нам повідомлення на info@x-trade-group.com.ua